Uz svu i zaista maksimalnu uspješnost „bosanskih” promocija Makova djela, hvalospjeve i priznanja što ih je Fondacija Mak Dizdar za njihovu organizaciju dobila u kulturnoj javnosti, posebno je i neponovljivo poglavlje ove avanture što je danas predstavlja bavljenje knjigom „hrvatska” promocija koja se desila 3. marta 2009. godine, u Bosanskom kulturnom centru u Zagrebu. Samoj promociji prethodio je prijem što ga je za članove fondacije Mak Dizdar iz Sarajeva i Zagreba priredio predsjednik Republike Hrvatske, gospodine Stjepan Mesić. Prijem je protekao u veoma srdačnoj atmosferi, u razgovorima o stoljetnim dijalozima kultura našeg podneblja, posebno o potrebi obnavljanja, obogaćivanja i dinamiziranja tog dijaloga danas, nakon nesretnih događaja u posljednjem ratu koji su ljude neizmejrno udaljili jedne od drugih. Glavnu riječ u ovim razgovorima vodili su, dakako, predsjednik Mesić i s njim još jedan stanovnik Zagreba, veliki bosanskohercegovački i svjetski slikar Mersad Berber, član Programskog savjeta Fondacije Mak Dizdar, te osnivač i predsjednik Fondacije Enver Dizdar. Jedan od konkretnih zaključaka ovoga druženja jeste da će jesenas u Stocu, u organizaciji Fondacije i prostorima Makove hiže, gospodin Mesić otvoriti izložbu grafika maestra Berbera.
Na kraju prijema, takođe naš Bosanac, takođe član fondacije, zagrebački pjesnik i glumac Enes Kišević i predsjednik Mesić zajednički su skupu odrecitirali znamenitu Makovu Modru rijeku.
Promocija Makove Moografije „Slovo Makovo” i „Slovo o Maku”, po svjedočenju veoma uglednih i viđenih Zagrepčana prisutnih ondje, događaj je koji se rijetko doživljava i što će ga malo ko od njih zaboraviti. Osnovne karakteristike ovog događaja su da je „pred vratima ostalo pola Zagreba” i da je Modra rijeka, uslijed neprekidnog i gromoglasnog aplauza, govorena dva puta „na bis” što se, vele znalci, koliko pamte, govorenoj poeziji rijetko ili nikada do tada nije dogodilo…
Između ova dva krajnja podatka, valja reći da su o Maku i njegovoj poeziji govorili zagrebački pjesnik Ervin Jahić, urednik časopisa Poezija, ponovo dr. Amila Buturović i znameniti znanstvenik i spisatelj, akademik Tonko Maroević. Makove stihove, zaneseno i uznosno, govorili su glumci Enes Kišević i Božidar Boban te, u određenim trenucima, zajedno s njima, i veliki broj prisutnih u publici…